Stage Relatie tussen eigenschappen van intergetijdenorganismen en ecosysteemdiensten

Getijdenlandschappen zijn een barre omgeving voor zowel planten als dieren. Ze moeten bestand zijn tegen getijdenstromingen, wind, golven, zuurstofloze bodemomstandigheden, overstromingen/droogtecycli en nog veel meer stressfactoren. Ondanks dat alles leven er tal van planten, algen en bentische dieren in de getijdenlandschappen, elk met hun eigen specifieke aanpassingen die hen in staat stellen te overleven. Sommige organismen zijn zelfs in staat om hun fysieke omgeving te veranderen via hun structuren of activiteiten, wat vaak wordt aangeduid als ecosysteemengineering. Hoewel het belang van ecosysteemengineering voor het leveren van ecosysteemdiensten algemeen wordt erkend, zijn de onderliggende mechanismen die verklaren hoe het werkt nog steeds slecht begrepen, omdat hiervoor een interdisciplinaire aanpak nodig is.

Beschrijving

We willen begrijpen welke eigenschappen van organismen het belangrijkst zijn voor 

i) de veerkracht van het ecosysteem en het voortbestaan op lange termijn, 
ii) hun ecosysteemengineering-effect op de ontwikkeling van het getijdenlandschap en
iii) uiteindelijk de ecosysteemdiensten die ze leveren: koolstofopslag, kustbescherming en biodiversiteit.

Om deze vraag te beantwoorden, combineren we veld- en laboratoriumonderzoek. We maken gebruik van de modernste technieken, waaronder (golf)kanalen, instrumenten om de mechanische eigenschappen van de organismen te manipuleren en te meten, diverse chemische analyses en vele andere technieken.

Meer informatie en solliciteren

Binnen dit onderzoeksthema bieden we verschillende onderwerpen aan, die elk kunnen worden afgestemd op jouw specifieke interesse. De mogelijke onderwerpen zijn wel sterk afhankelijk van het tijdstip van het onderzoek.

Neem voor meer informatie en om te solliciteren contact op met prof. dr. Tjeerd Bouma: