Van afvoer tot bron: koraalriffen, voedingsstoffendynamiek en waterkwaliteit

Thesis cover by Virginia Sánchez Barranco
Wereldwijd gaan koraalriffen achteruit als gevolg van klimaatverandering, vervuiling en andere stressfactoren. Promovenda Virginia Sánchez Barranco onderzocht hoe waterkwaliteit en de dynamiek van voedingsstoffen (nutriënten) van invloed zijn op koraalriffen rond Curaçao in het zuidelijke Caribische gebied. Haar onderzoek helpt bij het identificeren van rifgebieden die het meest geschikt zijn voor herstel en behoud. Op 16 april verdedigt zij haar proefschrift aan de Universiteit Utrecht.
Korte samenvatting
Koraalriffen behoren tot de meest productieve en biodiverse ecosystemen op aarde. Ze leveren essentiële ecosysteemdiensten, zoals leefgebied voor zeedieren, kustbescherming, visserij, toerisme en culturele waarde. Toch gaan riffen wereldwijd achteruit door klimaatverandering en lokale drukfactoren zoals vervuiling, sedimentatie en een teveel aan nutriënten.
Voor dit proefschrift, From sink to source: Biogeochemical dynamics along the ocean–reef–land continuum in Curaçao, onderzocht Virginia Sánchez Barranco hoe waterkwaliteit en nutriëntendynamiek de koraalriffen rond Curaçao in het zuidelijke Caribisch gebied beïnvloeden. Door de verbanden tussen land, kustbaaien, de open oceaan en rifecosystemen te bestuderen, toonde zij in dit onderzoek aan hoe door neerslag gestuurde natte en droge seizoenen, oceaancirculatie en wateruitwisseling via baaien de verspreiding van nutriënten en zwevende deeltjes in kustwateren bepalen.
De resultaten tonen aan dat halfgesloten baaien, afhankelijk van seizoensgebonden omstandigheden, kunnen fungeren als putten die nutriënten vasthouden of als bronnen die deze afgeven aan nabijgelegen riffen. Gezonde, door koraal gedomineerde riffen recyclen nutriënten efficiënt, terwijl aangetaste riffen de neiging hebben deze weer in het water af te geven. Deze bevindingen helpen bij het identificeren van rifgebieden die het meest geschikt zijn voor behoud en herstel en bieden inzichten voor het verbeteren van het kustbeheer op Curaçao en in vergelijkbare eilandomgevingen.
Over dit proefschrift
Titel: From sink to source: Biogeochemical dynamics along the ocean–reef–land continuum in Curaçao
Promovendus: Virginia Sánchez Barranco
Opens in a new tabPromotor: Gert-Jan Reichard
Co-promotors: Furu Mienis, Lennart de Nooijer


