Home - General - Latest News - Archief - Overzicht 2004 - December


 
Overzicht 2012
Overzicht 2011
Overzicht 2010
Overzicht 2009
Overzicht 2008
Overzicht 2007
Overzicht 2006
Overzicht 2005
Overzicht 2004
  December
  November
  Oktober
  September
  Augustus
  Juli
  April
Overzicht 2003

Sitemap - Search 

 

 November – 2004/2005 - Januari     Archief     NIOZ in de pers

 

December 2004

 

16 december

Nature publicatie: Poolzee was vroeger subtropisch…

 

De temperatuur van het zeewater rond de Noordpool was miljoenen jaren geleden maar liefst 15°C! Dat bewezen onze biogeochemici Astrid Forster, Dr. Stefan Schouten en Prof. Dr. Jaap Sinninghe Damsté samen met onderzoekers van de Universiteit van Oxford. Zij gebruikten hiervoor de zeer speciale vetten uit de celwanden van oerbacteriën (archaea) om de zeewatertemperatuur te kunnen bepalen. Deze oerbacteriën kunnen hun celwand chemisch aanpassen aan de omgevingstemperatuur. De onderzoekers publiceren hun bevindingen deze week in het zeer prestigieuze tijdschrift wetenschappelijke tijdschrift Nature  (03143).

 

Meer informatie  (Oerthermometer), Letters to Nature External Link

 

 

6 december

32 miljoen in Darwin Centrum voor biogeologie

 

De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en instellingen werkzaam in de biogeologie richten een virtueel onderzoekscentrum op.

Het Darwin Centrum voor biogeologie beschikt voor acht jaar over totaal 32 miljoen euro.

Op 14 december wordt  het centrum feestelijk gelanceerd met als thema 'Hoe ziet de wereld eruit over 145 jaar: de aarde in het jaar AD 2149'.

Het is 145 jaar geleden dat Darwin's  meest bekende boek 'On the origin of species'  is gepubliceerd.

 

Meer informatie  (NIOZ Symposia & Workshops)