Home - Research Facilities - Data Management - STRATIPHYT - Dagboek


 
Dagboek
Participants

Sitemap - Search 

 

R/V Pelagia Cruise STRATIPHYT

 

Dagboek overzicht

Zaterdag, 8 augustus

 

 

Vanochtend staat er een klein briesje en is er slechts een lichte deining. De zon schijnt af en toe door het raam in mijn hut en ik luister via mijn iPhone naar het Paris Concert van Keith Jarrett. Het wordt een heerlijke dag! De volgende CTD is om 8:30 en daarna hebben we weer een paar uur om met `SCAMPie' (zoals de bemanning dit `speeltje' noemt) te meten.

 

SCAMPie (ofwel de Self Contained Autonomous MicroProfiler) wordt vanaf het achterdek van de Pelagia in zee geworpen en `valt' onder z'n eigen gewicht met een snelheid van ongeveer 20 cm/s naar beneden. Onderweg wordt met een hoge frequentie de temperatuur gemeten. Met gebruik van een mooi stukje theorie van turbulente stromingen kan uit deze metingen de turbulente vertikale menging van warmte (en ook van bijv. zout en nutriënten) worden bepaald. De druksensor stopt registratie bij een diepte groter dan 100 m en na ongeveer 8 minuten wordt SCAMPie  met behulp een lier weer omhoog getrokken en uiteindelijk weer uit het water gevist. Het maken van een  vertikaal profiel, inclusief het uitlezen van de data, kost ongeveer 15-20 minuten.

 

Door de uitstekende voorbereidingen van (STRATIPHYT subproject 1 postdoc) Elena en de extra hulp van twee IMAU MSc studenten (Michelle op leg 1 en Jessica op leg 2) hebben we de metingen tot nu toe bijna allemaal verwerkt en geanalyseerd. Onze MacBooks met een HD partitie voor zowel OSX als Windows en een 'Spaanse' versie van Matlab geven de mogelijkheid voor een zeer efficiënte postprocessing.

 

Als (behoorlijk!) theoretisch oceanograaf ben ik aangenaam verrast dat de SCAMP zulke leuke meetgegevens oplevert. Het instrument is eigenlijk ontworpen voor gebruik in meren en kustgebieden en het is erg weinig (of misschien zelfs helemaal niet ...) gebruikt om menging in de open oceaan te onderzoeken. Het is geruststellend dat enkele resultaten van de SCAMP (zoals de gemiddelde vertikale temperatuurverdeling) goed overeen komen met die van de CTD. Een leuk SCAMP resultaat is dat er plaatsen zijn beneden de menglaag (de bovenste ~ 20-40 m) waar verhoogde turbulente menging optreedt. Misschien niet toevallig blijken in die gebieden ook grote verschillen in nutriënten op te treden. Er zijn dus vermoedelijk effecten van deze menging op de vertikale verdeling van plankton.

 

Helaas zijn de resultaten van allerlei eigenschappen van plankton en virussen (verdeling, soorten samenstelling, etc.) niet meteen bekend aan boord want het duurt nog maanden voordat alle getapte water is geanalyseerd. Hoewel mijn collega's hier heel druk bezig zijn met het verzamelen (en het maken van de eerste analyses) van watermonsters en ook bijv. om straling te meten, is er gelukkig tijd om met hen te praten over interessante problemen rond de interactie tussen biologische en fysische processen hier in het noorden van de Atlantische Oceaan. Veel is me nog niet duidelijk, zeker wat betreft de biologie, maar de meetresultaten geven genoeg leuke vragen en  materiaal en vele discussie zullen nog volgen in de loop van het STRATIPHYT project.

 

Morgen (zondag) nog een `werkdag' en dan arriveren we maandag alweer in Reykjavik. Het is me (tot nu toe) heel goed bevallen en allemaal erg meegevallen. Het weer is op een paar dagen na goed geweest, ik heb weinig last gehad van zeeziekte (alleen de eerste dag), het verblijf op de Pelagia is ronduit comfortabel (met het NOS journaal om 19:00 en pure hagelslag op brood), de sfeer in de groep is prima en de metingen met SCAMPie lopen gesmeerd. En het uitzicht over de oceaan is af en toe fascinerend; wat een verschillende gedaantes heeft dit zeeoppervlak!

Henk